Силекс и Детонит Плачковица се последните четвртфиналисти во Купот на Македонија, откако по пенал-рулетот славеа против Шкупи односно Пелистер, приклучувајќи им се на Вардар, Шкендија, Гостивар, Арсими, Струга ТЛ и Брера.

Силекс се пласираше во четвртфиналето во Купот на Македонија откако по пенал-рулетот со 4-3 беше подобар од Шкупи. Во регуларните 90 минути, осминафиналната пресметка во Кратово заврши без голови.

А, во пенал-серијата потоа Имери во втората и Диене во трета серија промашија за Шкупи. Ангелески беше стрелец на последниот пенал за Силекс за триумф од 4-3.

Пенал-рулетот одлучуваше и во Битола, каде Пелистер загуби со 1-4 од Детонит Плачковица кој приреди вистинско изненадување со пласманот во четвртфиналето од Купот.

Во регуларниот дел, мечот заврши без предност (1-1) за ниту една од екипите. Масевски во 76. минута ги донесе домашните до водство, но Лука Трајкоски во 89. минута донесе израмнување за Детонит, а потоа низ пенал-рулетот и огромна радост за радовишани.