Баерн е „машина“ за голови – после девет на Динамо, му даде пет гола на Вердер (ВИДЕО)

Баерн Минхен дојде до четвртата победа во Бундеслигата, откако на гостински терен го совлада до денеска непоразениот тим на Вердер со убедливи 0-5. Со тоа за само неколку дена „Баварците“ постигнаа 14 голови, откако во вторникот го „уништија“ Динамо Загреб со 9-2 во ЛШ.

Победникот беше решен практилно во првиот дел, откако Олисе во 23 минута погоди, а потоа Мусиала во 32 минута зголеми на 0-2.

Во вториот дел Кејн во 57 минута зголеми на 0-3, па повторно Олисе се погрижи за 0-4, а Гнабри во 65 минута ја заокружи „петардата“.

До гостинска победа дојде и Фрајбург, кој со 0-3 го победи Хаденхајм, а Унион Берлин го совлада Хофенхајм со 2-1. Бохум без Агон Елези во составот одигра нерешено 2-2 со Кил.