Бразилката Формиџа ги игра своите седми олимписки игри (ФОТО)

Легендата на бразилскиот женски фудбал, Формиџа е првата жена која настапи на седум Летние олимписки игри. Таа денеска беше дел од убедливата победа на Бразил против Кина од 5-0 на отворањето на женскиот фудбалски турнир.

Формиџа своето деби на игрите го имаше во Атланта во 1996 година, а оттогаш настапи и во Сиднеј 2000, Атина 2004, Пекинг 2008, Лондон 2012 и Рио де Жанеиро 2016 година.

 

 

Се вчитува...