Чудо од дете – 14-годишна Кинеска со три перфектни скокови до златен медал на ЛОИ

Младата кинеска натпреварувачка, Хонгчан Кван која има само 14 години стигна на неверојатен начин до зланиот медал во дисциплината скокови од 10 метарска платформа.

Најмладата учесничка во финалето од вкупно пет скока дури на три освои перфектен скор од пет десетки. Кван и го донесе на Кина 33 златен медал на овие игри, но дефинитивно најневеројатниот за најмногбројната земја во светот.

 

Се вчитува...