Дали знаете дека Мусиала тајните на фудбалот ги научил од Македонец

Германија е првата селекција со обезбеден пласман во осминафиналето на ЕВРО 2024 откако домаќинот на вториот меч од групата А ја забележа и втората победа, овојпат над селекцијата на Унгарија со 2-0.

Повторно најдобар поединец на теренот беше младата ѕвезда на Баерн Минхен, Џамал Мусиала. Големата германска ѕвезда првите чекори на терените ги има направено под палка на македонскиот тренер, Бранко Миленковски.

Мусиала е роден во Штутгарт, а кога имал само две години неговото семејство се преселило во градот Фулда, каде што покажал голем интерес за фудбалот и неговите родители решиле да го вклучат во ТСВ Ленерц.

„Мусиала го предводеше тимот до седум години до титула на локален турнир, а на секој од натпреварите постигнуваше меѓу пет и 10 голови. Поради тоа решивме да му дадеме шанса да игра за поголемите момчиња. Џамал е неверојатен талент. Тој танцуваше околу останатите играчи на теренот“, изјавил Миленковски за германскиот репрезентативец.

Се вчитува...