Дани Алвеш во дилема, Бразилецот доби понуди од САД, Бразил, Аргентина, Саудиска Арабија и Катар

Бразилскиот дефанзивец Дани Алвеш во моментот се наоѓа на одмор во Европа, но има во план наскоро да договори нов тим со кој ќе ја продолжи својата кариера во текот на зимскиот преоден рок. Ова го објави новинарот Николо Скира на својот Твитер профил.

Според изворот, 38-годишниот Дани Алвеш добил понуди од клубови во САД, Бразил, Аргентина, Саудиска Арабија и Катар.

За потсетување, по Олимписките игри во Токио, Дани Алвеш изјави дека Сао Паоло го одложил плаќањето на долгот кон него. После тоа, односот помеѓу играчот и клубот се влоши. Фудбалерот одби да се врати во тимот додека не ги добие ветените пари. Во август 2019 година, бразилскиот дефанзивец потпиша договор со Сао Паоло, според кој платата на Алвеш изнесуваше 280 илјади долари месечно.

Договорот на Бразилецот беше со важност до декември 2022 година. Во септември, бразилскиот дефанзивец објави дека нема да се пресели во ниту еден клуб до крајот на 2021 година.

Се вчитува...