Диого Кошта е херојот на Португалија: Им ја маѓепса „белата точка“ на Словенците (ВИДЕО)

Неверојатниот чувар на мрежата Диого Кошта е херојот на Португалија во осминафиналето на ЕВРО 2024!

Португалците обезбедија четвртфинале откако дури по пенал-рулетот славеа со 3-0 против Словенија, откако Диого Кошта успеа да ги одбрани првите три пенали на Словенците во серијата.

Диого Кошта најпрво ги одбраните првите два шута на Словенците во пенал-рулетот, на Иличиќ и Балковец, а потоа и третиот на Вербиќ. Сето тоа, со постигнатите голови на Роналдо, Бруно Фернандеш и Бернардо Силва, сето тоа значеше четвртфинале за Португалија.

Претходно Кошта успеа да ја спаси и својата селекција во второто продолжение кога одбрани зицер на Шешко во 115. минута.

Словенците одиграа одличен меч, но на крај тотално потфрлија во пенал-рулетот. Претходно, во 103. минута, пак, Кристијано Роналдо не успеа да реализира пенал со кој и порано ќе обезбедеше четвртфинале за својата селекција.

Се вчитува...