Донарума е МВП на ЕВРО 2020

Џанлуиџи Донарума е изборот на УЕФА за МВП на европскиот шампионат, признание што италијанскиот голман го прими од претседателот на УЕФА, Александар Чеферин.

Новиот голман на ПСЖ блескаше во текот на целиот шампионат, но најдоброто сепак го сочува за самиот крај, со одбранетите пенали на Санчо и на Сака искачувајќи ја Италија на врвот на италијанскиот фудбал.

Што се однесува до големото финале, МВП признанието за најкорисен играч на мечот за трофејот замина во рацете на италијанскиот дефанзивец Леонардо Бонучи.

Се вчитува...