Е. Пелистер немоќен на гостувањето против Висла Плоцк

Ракометарите на Е. Пелистер загуби во 5. коло од Лигата на шампиони, на гостувањето против полскиот Висла Плоцк со 26-18 (13-11).

Битолчани по освоениот бод со Спортинг на претходниот дуел, сега не успеаја да дојдат до нови бодови, доживувајќи го и четвртиот пораз сезонава во најквалитетното европско клупско натпреварување.

Македонскиот лошо почна дозволувајќи им на домаќините да поведат со 9-2 по 14 минута игра. Потоа тешко беше враќањето во игра, но избраниците на Бранче Ангеловски сепак се вратија на полувремето за 13-11.

Во второто полувреме Висла Плоцк отвори со серија од 4-1 за 17-12, а на 15 минути пред крајот веќе беше и 20-14. По сето тоа веќе беше јасно дека натпреварот полека се губи, за да домашните во 50.минута дојдат и до предност од 23-15. Пелистер успеа да намали на 23-17, но немаше време за нешто повеќе, за конечен пораз од 26-18.

Најефикасен кај Е. Пелистер беше Филип Кузмановски со пет гола, а Урош Бурзаш постигне четири гола. Манасков и Радивојевиќ постигнаа по три погодоци. Кај Висла Плоцк се издвои Ловро Михиќ со 8 гола.

Следен предизвик за Пелистер во Лигата на шампионите е Веспрем, на 24 октомври во Битола.