Европско првенство во Тренто: Колбрели го освои златото, Евенвенпул се утеши со сребро

Италијанскиот велосипедист Сони Колбрели е новиот европски шампион во возење по асфалтен пат. На крајот на патеката долга 179,2 километри во Тренто, тој беше поуспешен од младиот белгиски ас Ремко Евенвенпул, кој освои сребро.

Два круга пред голот, Евенепул го започна нападот, по што можеа да го следат само Колбрели и Французинот Беноа Коснефро. Во последното коло испадна и Французинот, па Белгиецот и Италијанецот беа единствените што останаа во игра за златото. Во последниот спринт, Колбрели беше поуспешен, со што ја продолжи низата на италијански успеси на Европските првенства.

Коснефроа ја освои бронзата со 1.30 минута заостанување, додека двократниот победник на „Тур де Франс“, Словенецот Тадеј Погачар, мина низ целта како петтопласиран со 1:43 минута заостанување зад победникот.

 

 

Се вчитува...