ФА Куп: Борнмут шокиран, Дубравка го спаси Њукасл

Лестер приреди големо изненадување во осминафиналето од ФА Купот на Англија откако го елиминираше премиерлигашот Борнмут, и тоа со триумф на гостински терен од 0-1.

Борнмут го одмори најдобриот стрелец Соланке што се покажа како погрешен потег бидејќи домаќините немаа гол-мајстор што ќе ги претвори создадените шанси во победнички погодок. Казната стигна во продолженијата од два пати по 15 минути, кога Исахаку Ватаву се промовираше во херој на Лестер, со гол од дваесетина метри носејќи ги „лисиците“ во четвртфиналето од ФА Купот.

Њукасл по голема битка дури по изведување на пеналите успеа да го елиминира Блекбурн, откако по 120 минути игра резултатот гласеше 1-1. Голманот Дубравка беше херој на тимот на Еди Хау, со неколку извонредни интервенции во регуларните 90 минути, а потоа и со два одбранети пенала во „рулетот“ кој го реши патникот во четвртфиналето.