Фантастичниот Меси ја води Аргентина кон титулата на Копа Америка (ВИДЕО)

Аргентина се пласираше во полуфиналето на Копа Америка откако славеше над Еквадор со 3-0. Најзаслужен за убедливата победа на „гаучосите“ беше Лео Меси кој одигра нов одличен натпревар кој го закити со гол и две асистенции.

Асот на Аргентинците прво асистираше во 40. минути при голот на Де Пол, потоа го додаде и клучното додавање за погодокот на Мартинез во 84. минута од натпреварот, а во третата минута од судиското дополнување од слободен удар ги постави конечните 3-0.

Во полуфиналето од Копа Америка, Меси и Аргентина ќе се сретнат со Колумбија која славеше над Уругвај по изведување на пенали откако по регуларниот дел и продолженијата двете селекции не успеаја да постигнат гол.

Се вчитува...