Федерика Пелегрини ќе ги предводи Италијанците во Јапонија

Федерика Пелегрини, олимпискaтa шампионка од Пекинг во 2008 година и повеќекратна светска шампионка, ќе ја предводи италијанската пливачка репрезентација на Игрите во Токио.

За славната Италијанка ова ќе бидат петти Олимписки игри. Интересно е што нејзиниот медал од Кина беше единствениот освоен на најголемиот светски спортски фестивал. Таа е актуелен светски шампион на оваа делница и ќе плива на 100 и 200 метри во слободен стил во Јапонија.

Бранителот на титулата на 1.500 метри слободен стил, Грегорио Палтриниери исто така ќе оди во Токио, иако неодамна му беше дијагностицирана мононуклеоза. Тој има најдобра оценка за влез на 800 метри и трет најдобар на 1.500 во слободен стил.

Се вчитува...