Филипини со историски прв златен медал на Летните олимписки игри

Дека секаде во светот и тоа како се работи кога се во прашање спортските успеси, покажува првиот златен медал на Филипини во историјата на Летните олимписки игри.

Ова одличје го донесе кревачката на товар Хидлин Дијаз која во категоријата до 55 килограми успеа да постави олимписки рекорд.

 

Се вчитува...