Фотогалерија: Македонијо, слави го новиот спортски херој

Денешниот ден, овој 27 јули ќе биде со златни букви испишан во македонската спортска историја, по првиот сребрен медал што Македонија го освои на едни Олимписки Игри.

Дејан Георгиевски е новиот спортски херој на нашата земја, по извонредниот настап што 22-годишниот таеквондист го имаше во изминатите десетина часа, кога забележа три извонредни победи пред финалниот пораз.

Среброто има златен сјај не е само обична фоскула, бидејќи Георгиевски за неколку часа ја обедини цела нација, сите ги научивме правилата за таеквондо, се радувавме на победите, но и останавме горди во поразот, како што доликува кога се бодри најуспешниот македонски олимпиец.

Се вчитува...