Германија е нов европски шампион до 21 година

Репрезентацијата на Германија е нов европски шампион до 21 година.

Во финалето на Европското првенство кое се одигра на стадионот „Стожице“ во Љубљана, Германците триумфираа против Португалија минимално со 1-0, но сосема доволно за европската титула.

Стрелец на единствениот гол за триумф на Германија беше Лукас Нмеча во 49. минута од средбата. Победничкиот гол на Германците може да го погледнете на следниот ЛИНК.

Се вчитува...