Ги снема „ѕвездите“ па Србија ремизираше со Шпанија…, Португалија ја победи Хрватска (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Србија со комплетно променет состав во однос на оној од Европското првенство во Германија, ремизираше без голови со европскиот шампион Шпанија на стартот од натпреварот во А Лигата на нации на УЕФА.

Србија без „ѕвездите“ од ЕП 2024 како Душко Тошиќ, Душан Влаховиќ, Александар Митровиќ и Сергеј Милинковиќ-Савиќ кои му откажаа на селекторот Драган Стојковиќ – Пикси, изгледаше многу подобро на терен од своите изданија во Германија сосема заслужено доаѓајќи до бодот, иако имаше и одлични можности, пред се преку Јовиќ, за да дојде и до победата.

Во вториот натпревар од Групата 4 во А лигата, Данска со 2-0 ја победи Швајцарија. Доргу и Хојбјерг беа стрелци во победата за Данците.

Во Групата 1, пак, Португалија славеше против Хрватска со 2-1. Далот во 7. минута го отвори резултатот за Португалците, а Кристијано Роналдо, постигнувајќи го својот 900 гол во криерата, зголеми на 2-0 во 23. минута.

Хрватите со автоголот на Далот во 41. минута единствено успеаја да го ублажат поразот.