Ѓорче Петров убедливо поразен на гостувањето во Шведска

Ракометарките на Ѓорче Петров имаат голема негатива во пресрет на реваншот од квалификациите за Лигата на Европа, откако македонските шампионки попладнево загубија на првиот меч против Х65 со резултат 29-21. Шведскиот тим го контролираше резултатот во текот на целата средба, но во финишот успеа дополнително да се одлепи и значително да си ја олесни задачата пред реваншот во Скопје.

Македонскиот шампион летово се засили со неколку ракометарки, но и со таков состав не успеа да стигне до подобар резултат на ова гостување. Ѓорче Петров во 26. минута дојде на само еден гол негатива (11-10), но домаќинките подобро го завршија мечот и на одмор заминаа со три гола предност (14-11). Избраничките на селекторот Симовски ја одржуваа негативата до 22-19, по што Швеѓанките повторно заиграа одлично во одбраната, во преостанатите 10 минути примија само два гола и на крајот славеа со убедливи „плус осум“.

Муратовиќ со осум и Дезиќ со пет гола беа најефикасни во редовите на Ѓорче Петров, а голманката Габина Лима имаше дури 16 успешни интервенции.