Хаос на Копакабана: Војската на улици поради финалето од Копа Либертадорес (ВИДЕО)

Бразилски Флуминенсе и аргентинска Бока јуниорс ќе играат утре во финалето на Копа Либертадорес. Во пресрет на борбата за титула во јужноамериканската Лига на шампиони во бразилскиот град владее хаос.

Според најавите, во Рио се очекуваат повеќе од 100.000 Аргентинци, а веќе дојде до суди на двете навивачки групи поради што интервенираше и воената полиција. Веќе има и десеттици уапсени навивачи од двете страни кои предзвикале хаос на Копакабана.

За да ги смири навивачите, полицијата користела и „шок-бомби“, гумени куршуми и солзавец.

Дополнителен проблем за Рио претставува и концертот на рок-бендот Ред Хот Чили Пеперс. Канцеларијата на градоначалнкот проценува дека овие случувања ќе привлечат околу 400.000 посетители.

Се вчитува...