Хјулманд: Наша цел е да ја замолчиме англиската публика на „Вембли“

Данска ќе се обиде да ја продолжи холивудската приказна која ја има на Европското првенство на денешниот полуфинален дуел против Англија. Селекторот на Данците, Каспер Хјулманд

„Ќе биде тоа како играње натпревар на гостински терен, но секако ќе има и свој шарм па затоа се радуваме на тоа. Среќни сме што луѓето ќе бидат тука и тоа што навивачите се вратија на стадионите, иако нормално дека ќе сакавме барем половина стадион да биде облечен во дански дресови. Нашиот мотив е да ја замолчиме публиката, но знаеме дека тоа ќе биде тешко“, изјави Хјулманд. 

Натпреварот кој ќе се игра на „Вембли“ е со почеток во 21 часот.

Се вчитува...