Хрватска успеа да направи милион глупости и сама си потпиша капитулација против Шпанија (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Шпанија со победа од 3-0 над Хрватска го отвори настапот во групата Б на Европското првенство кое што се игра во Германија. Првите 25 минути не донесоа никакво возбудување на теренот, а единствена за одбележување беше полушансата на Алваро Мората во 7. минута биеше кон голот на Ливаковиќ, но хрватскиот чувар на мрежата го спречи неговиот удар.

Хрватите веднаш потоа одлучија да возвратат. Ковачиќ имаше убава шанса, но не биеше најпрецизно па резултатот на семафото остана 1-0. По промашувањето на Хрватска, Шпанија успеа да зголеми и на 2-0 со голот на Фабијна Руиз во 32. минута. Следеше, нова шанса за Хрватите, но Унаи Симон успеа да го спречи ударот на Марцело Брозовиќ.

Хрватите имаа нова шанса преку Јошко Гвардиол, па стигна нова казна со погодокот на Карвахал за 3-0 во последните моменти на првото полувреме. Во вториот дел Хрватите само продолжија да се посрамотуваат.

На стартот на второто полувреме, односно во 55. минута „коцкестите“ успеаја да го промашат и невозможното.

 

Следеше нов тежок блам, овој пат во режија на Бруно Петковиќ. Петковиќ требаше само на празна мрежа да постигне гол за 3-1, но некако се сплетка па доби пенал, а Родри кој го фаулираше заработи само жолт картон. На повторената снимка се гледа дека Петковиќ се сопна самиот, но Оливер некако најде соломонско решение па досуди пенал и жолт картон.

И токму човекот што се посрамоти за сите пари ја презеде одговорноста, па успеа да го промаши и пеналот. Некако топката дојде до него и конечно ја затресе мрежата, но поради офсајд беше поништен па остана 3-0.

Croatia penalty shout against Spain 78′
byu/etclassico insoccer

Се вчитува...