И натаму нема тренерска „жртва“ по ЕВРО 2024: Марко Роси останува на чело на Унгарија

Драган Стојковиќ – Пикси остана, Златко Далиќ нема да биде сменет, Белгија му ја даде довербата на Џакомо Тедеско, а сега ниту Унгарија нема да го менува селекторот.

Унгарската федерација објави дека Марко Роси ќе ја продолжи соработката со унгарскиот национален тим и после ЕВРО 2024 година. Тој ја доби поддршката и од федерацијата, и од играчите на Унгарија.

„Следната задача со која се соочува унгарската репрезентација е успешно да се натпреварува во Лигата на нации оваа есен, а потоа и во квалификациската серија на Светското првенство, која ќе ја води капитенот на репрезентацијата Марко Роси со максимална поддршка од МЛСЗ и претседателството – изјави Шандор Чањи, претседател на унгарската фудбалска федерација.

Се вчитува...