ИТАЛИЈА – ЕВРО 2020 е прв вистински тест за новата креација на Манчини!

Во рамките на медиумската „експертска мрежа на Гардијан“ за EВРО 2020, чиј дел е и ЕКИПА, заедно со вкупно 22 европски медиуми меѓу кои и со „Газета дело Спорт“ (Италија), „Ел Паис“ (Шпанија), „Ди Цајт“ (Германија), „Франс фудбал“ (Франција), „Блик“ (Швајцарија)…, ви ги пренесуваме комплетните информации за сите репрезентации учеснички на Европското првенство 2020.

ЕВРО 2020 денеска стартува со натпреварот од Групата А меѓу Италија и Турција. Па, за сите читатели на ЕКИПА, италијанската репрезентација на дланка ја носи новинарот на „Газета дело Спорт“, Лука Бјанчин.

За ЕКИПА пишува: Лука Бјанкин од Газета дело Спорт

Твитер профил: @lucabianchin7

Роберто Манчини бeше зафатен со составување на најголем рекордни бројки во Италија уште од Питагора, кој патувал во земјата во 530 п.н.е. да подучува за својата теорема. Манчини италијанската селекција ја презеде кратко време откако Вентура не успеа да се квалификува на СП 2018, и сега веќе има највисока стапка на победи од сите селектори на Италија (70%).

„Уште во мај 2018 година, бев сигурен дека можеме да се вратиме на вистинските патеки, бидејќи никој не веруваше во нас“, ќе рече Манчини. И беше во право.

Под негово водство, „азурите“ победија на 21 натпревар од 30, вклучително и победи на сите 10 квалификацики натпревари. Покрај тоа, Италија ја продолжи својата серија без пораз на 25 меча, само пет срамежливи натпревари од познатиот рекорд поставен од Виторио Поцо во 30-тите години на минатиот век.

Сега ЕВРО 2020 ќе каже дали враќањето на Италија е реално, затоа што позитивната серија победи е против само три тима кои се во најдобрите 20 на ФИФА ранг листата. Крстарејќи низ лесна група со Финска, Грција, БиХ, Ерменија и Лихтенштајн, Манчини успеа добро да ја „налегне“ својата формација 4-3-3, преку која сака да игра од заднина и да го диктира темпото. Жоржињо и Марко Верати го контролираат поседот во средниот ред, додека Нико Барела често напаѓа во шеснаесетникот. Следствено, во посед Италија игра со 3-2-5. Десно крило и лев бек, обично Федерико Киеза и Емерсон Палмиери, играат што е можно пошироко, со Барела да се приклучи на Лоренцо Инсиње како реална предност во однос на противниците во нападот.

Тимот, во секој случај, е добра мешавина на младост и искуство.

„Горд сум што сум дел од оваа група, можеме да сонуваме и дека ќе го освоиме Европското првенство“, вели Барела, додека капитенот Џорџо Кјелини ќе дополни: „Нашата хемија е еден вид магија“.

Италија најде добра рамнотежа меѓу напаѓачкиот фудбал и одбранбената цврстина, не примајќи гол на шест натпревари помеѓу ноември 2020 година и март 2021 година. На челниците на Италијанската фудбалска федерација им се допаѓа тоа што го гледаат и го продолжија договорот со Манчини до 2026 година.

Италија е јасен фаворит за победа во групата во која се и Велс, Турција и Швајцарија. „Азурите“ ќе ги играат своите натпревари во Рим, а Манчини веројатно ќе ротира силно, бидејќи силата во длабочина е еден од квалитетите на тимот. Сепак, недостатокот на искуство може да биде проблем, бидејќи повеќето играчи никогаш не се тестирани на врвно ниво. Манчини треба да гради на ентузијазам и да се надева дека Чиро Имобиле и Андреа Белоти ќе го имаат месецот на своите животи.

СЕЛЕКТОРОТ

Манчини ви е еден вид – двајца мажи во едно. Како играч, тој беше неверојатно талентиран, но познат по сложената личност, често не сакаше да направи компромис. Во изминатите неколку години, тој пак покажа зен-пристап. „Само што остарев“ – ќе рече.

Неговата католичка вера може да биде дел од објаснувањето. Манчини често го посетува популарниот аџилак Меѓугорје во БиХ и е приврзаник на Дева Марија. Човек со стил, во минатото го дизајнирал и дресот на Сампдорија, истовремено поставувајќи тренд со неговите елегантни, шарени шалови како менаџер. Негова нескриена страст сега е падел, популарен спорт во Италија.

ИКОНА

Во состав кој нема вистинска суперѕвезда, Џанлуиџи Донарума е секогаш подготвен да биде вест број еден. Никој не се сомнева во неговите квалитети, со неговата мешавина од висина, плус рефлекси и зрелост, кои многу ретко може да се видат кај 22-годишен голман. Сепак, веќе има развиено однос на љубов и омраза во исто време со италијански навивачи во текот на неговите договори со Милан. Идол за многу млади фудбалски фанови.

БЛАГОДАРЕН ЗА ОДЛОЖУВАЊЕТО НА ЕВРО 2020

Мануел Локатели не беше ниту на мапата пред една година. Во август ја доби својата прва прозивка во Италија, а во септември направи неверојатно деби против Холандија во Амстердам. Речиси 3.000 минути фудбал подоцна со амбициозниот Сасуоло, тој е подготвен да биде добро изненадување во националниот тим.

ВЕРОЈАТЕН СОСТАВ (4-3-3): Донарума, Флоренци, Бонучи, Кјелини, Емерсон Палмиери, Барела, Жоржињо, Верати, Киеза, Имобиле, Инсиње

ШТО ПЕАТ ФАНОВИТЕ

Ако Италија се претстави добро, бидете подготвени да слушнете повторно: „По, по, по, по, по, по, по“, како да поминале 15 години во секунда. За време на Светското првенство во Германија во 2006 година, „Армија на седум нации“ од Белите ленти стана неофицијална химна, и покрај тоа што никој не ги знаеше стиховите. Од Тоти до Канаваро, една генерација се пензионираше, но песната остана како симбол на победата и повторно е популарна.

ШТО ВЕЛАТ ФАНОВИТЕ

  1. Basta costruzione dal basso: spazziamo! – Престанете да играте дефанзивно! (Навиките на катенаџото умираат тешко).
  2. Metti a Berardi! – Ставете го Берарди (израз на сленг во јужна Италија што се појави во 2004 година со „Metti a Cassano “ и продолжи во 2017 година со „Metti a Insigne “), навивачите бараат офанзивните играчи повеќе време да минуваат на теренот.
  3. Arbitro venduto! – Судијата е продаден! (Постојаниот сомнеж во чесното судење е традиција во нашата земја).

ПАНДЕМИСКИ ХЕРОЈ

Во јуни, Леонардо Бонучи и неговата сопруга Мартина донираа и лично доставија 19 000 маски за лица во 19 добротворни организации во Торино. Бонучи купи и две преносни машини за ултразвук и 50 специјални маски за болниците во Торино.

Се вчитува...