Јапонија во шок: Фудбалерка призна дека била маж!

Јапонската фудбалерка Куми Јокојама излезе во јавноста со признание дека е трансродово лице. Таа е репрезентативец кој моментално игра во Америка, и беше член на Франкфурт. Јокојама изјави дека нејзината девојка ја охрабрила да излезе во јавноста со фактот дека е трансродов маж.

Фудбалерката има 27 години, а на 20-годишна возраст е оперирана за промена на полот, и изјави дека ќе замине на повеќе операции кога ќе ја заврши професионалната кариера.

„Излегов со неколку жени и со текот на годините останав во плакарот во Јапонија. Во Јапонија, секогаш те прашуваат дали имаш момче, тука во САД ме прашуваат дали имам момче или девојка“, рече Куми во видеото на ‘ЈуТјуб’.

По својата кариера во Јапонија, каде играше за Окајама и Нагано, Куми помина една сезона во Франкфурт, потоа беше уште една година во Нагано, а од 2020 година е член на Вашингтон Спирит.

 

 

 

Се вчитува...