Како Пикфорд одбрани пенал и ја однесе Англија во четвртфинале: Тајната е во шишето со вода (ФОТО)

Англија преку изведувањето на пеналите ја елиминираше Швајцарија и се пласираше во полуфиналето на Европското првенство во Германија.

Голманот на Англичаните, Џордан Пикфорд успеа да го одбрани ударот од 11 метри на Аканџи уште во првата серија. Медиумите, по мечот, ја открија и тајната подготовка на Пикфорд за изведувањето на пеналите на противничките играчи.

Пикфорд на своето шише за вода имаше напишано дури 18 имиња од швајцрската селекција со инструкции на која страна ги изведуваат пеналите. И, навистина ја погоди страната на Аканџи.

Но, она што е интересно е дека не се придржуваше баш како што му беше напишано на шишето. При вториот пенал кој го изведуваше Фабијан Шар, инструкциите беа „симулирај десно а фрли се лево“, но голманот на Англија го направи спротивното и не успеа да одбрани. А, Шар да постапеше по инструкциите на шишето ќе го одбранеше и тој пенал.

Џердан Шаќири, исто така, шутираше на страната според инструкциите, а Пикфорд за малку ќе го одбранеше и тој пенал.

Се вчитува...