Капело: Јуве е фаворит, Мурињо идеален за Рома

Легендарниот италијански тренер Фабио Капело ги претстави очекувањата за претстојната сезона во Серија А. Сезона во која многу клубови влегуваат со големи промени.

Ова првенствено ќе биде тренерско првенство. Алегри, Мурињо, Спалети, Сари се вратија, вака започна анализата на Капело.

„Жозе е вистинската личност за место како Рим. Сепак, заминувањето на Џеко ме изненади. Тој не беше само прв центарфор за нив, туку и извор на инспирација на нивната игра. Руи Патрисио беше донесен, Абрахам може да биде добро решение. Се очекува нешто дополнително од Заниол. Тој е најголемиот италијански талент“, изјави Капело.

Сепак, неговиот главен фаворит е Јувентус, кој го врати Алегри, а тимот речиси ќе остане ист и во следната сезона, без сериозни заминувања од клубот.

„Макс мора да покаже сила. Сега кога се врати, играчите нема да можат да имаат алиби поради недостаток на одговорност. Очекувам нешто посебно од Де Лихт и Дибала.

Се вчитува...