Колумбија во шок – Хамес Родригез „падна“ на медицинските тестирања и нема да игра за репрезентацијата

Репрезентацијата на Колумбија се собра пред неколку дена пред продолжението на квалификациите за Светското првенство. Колумбијците ќе играат во квалификациите за СП против Перу на почетокот на јуни, а потоа оваа селекција ќе игра на Копа Америка, турнир кој летово ќе се игра во Аргентина.

Јасно е дека секогаш се очекува многу од репрезентацијата на Колумбија, но овој пат против Перу тие ќе бидат без нивниот најдобар играч Хамес Родригез и тоа поради бизарна причина. Имено, репрезентацијата на Колумбија синоќа потврди дека фудбалерот на Евертон нема да биде во конкуренција за натпреварот против Перу, кој ќе се игра на 4 јуни во Меделин, но се очекува тој да биде подготвен да игра во Копа Америка.

Родригез го напушти репрезентативниот камп бидејќи тестовите покажаа дека тој не е во најдобра физичка форма во моментот. Тој имаше одличен прв дел од сезоната во Евертон, но во претходните месеци тој навистина не играше. 29-годишниот играч за врска сезонава одигра 26 натпревари во сите натпреварувања во дресот на Евертон, постигна шест гола и додаде уште девет асистенции.

 

 

Се вчитува...