Крај на драмата – Конечно ослободен таткото на Луис Диаз!

Луис Мануел Диаз, таткото на фудбалерот на Ливерпул, Луис Диаз, и официјално конечно е ослободен по заложничката драма која се случуваше изминативе денови, потврди колумбиската фудбалска асоцијација.

„Колумбиската фудбалска федерација им се заблагодарува на Националната влада, воените сили и националната полиција, како и на сите институции и функционери кои го овозможија ослободувањето на Луис Мануел Дијаз. Фудбалот како спорт симболизира талент, посветеност, тимска работа и унитарни човечки вредности. Во Колумбија фудбалот мора да продолжи да биде репер за забава, здрава конкуренција, единство и радост“ – соопштија од колумбиската федерација, притоа дополнувајќи:

„Затоа, инсистираме на потребата од отфрлање на било кое друго сценарио освен спортското. Фудбалот е страст во мир. Никој никогаш повеќе да не помисли да ја нападне таа реалност“.

Како што е познато, пред десет дена во Колумбија беа киднапирани таткото и мајката на Луис Диаз. Уште истиот ден беше пронајдена и ослободена мајката на фудбалерот на Ливерпул, а потоа продолжија преговорите со киднаперите за ослободување и на неговиот татко што конечно се случи денеска.

Дел од колумбиските медиуми објавија и снимки од киднапирањето на кои се гледаат вооружени напаѓачи на мотоцикли и возилото во кое наводно се наоѓаат родителите на Дијаз. Напаѓачите го запреле автомобилот и потоа заминале во непознат правец.

Се вчитува...