Куман: Ние сме мала нација затоа сме горди на ова, би сакал финале со Шпанија

Селекторот на Холандија, Роналд Куман не можеше да го сокрие задоволството од пласманот на неговата селекција во полуфиналето на Европското првенство во Германија.

Куман, по синоќешната победа од 2-1 над Турција во четвртфиналето, истакна дека ова за една мала држава како Холандија е голем успех.

„Ние сме мала нација и затоа тоа не прави уште погорди што ќе играме во полуфиналето. Ова е нешто посебно за нас, да се бориме за европската титула против Англија, Франција и Шпанија. Треба да им се честита на овие момци“ – истакна Куман, осврнувајќи се и на мечот со Турците.

„Факт е дека се мачевме против одличната Турција. Се работеше за многу емотивен натпревар за нас и затоа успехот е голем. Во одредени ситуации не можевме да најдеме простор, а Турција доминираше па затоа требаше да менувам со Вегхорст кој одлично се снајде во целата ситуација. Би сакал сега да играме финале и тоа против селекцијата на Шпанија“.

Во полуфиналето Холандија ќе се сретне со Англија, натпревар кој се игра в среда од 21 часот во Дортмунд.

Се вчитува...