Ливерпул им се врати на победите во Премиерлигата (ВИДЕО)

Благодарние на головите на Луис Диаз и Дарвин Нуњез, Ливерпул уште по првиот дел ја обезбеди победата во дуелот со Борнмут на „Енфилд“.

Диаз во 26. минута од средбата донесе предност, а истиот играч само две минути подоцна по вторпат го совлада Кепа и донесе 2-0. Нуњез со убав гол во 37 минута зголеми на 3-0, што на крајот беше конечен резултат.

Во второто полувреме и двата тимаа имаа шанси, а Киеза ја погоди и стативата од голот на Кепа, но промена на резултатот немаше.

Астон Вила имаше негатива од дуелот со Вулверхемптон, но во вториот дел дојде до победа од 3-1. Фулам го изненади Њукасл победувајќи го со 3-1, а Лестер и Евертон одиграа 1-1, исто како и Саутемптон – Ипсвич. Тотенхем го совлада Брентфорд со 3-1.