Луд меч во Лондон: Атракции, пресврт, седум голови и победа на Брентфорд во 96 минута (ВИДЕО)

Неверојатен натпревар во 9. коло од Премиерлигата одиграа Брентфорд и Ипсвич кој заврши со домашен триумф од 4-3.

Ипсвич со головите на Смодикс и Хирст поведе во 0-2 во 31. минута од средбата, а пред самиот крај на првото полувреме следеа два брза гола на Брентфорд кој преку Виса и автоголот на Кларк стигна до 2-2.

Мбуемо од белата точка донесе целосен пресврт за домашниот тим, а и покрај тоа што се чинеше дека Брентфорд ќе приреди мирен финиш по црвениот картон на Кларк, Делеап изедначи на 3-3 во 86. минута. Сепак трите бода останаа во Лондон во вториот гол на Мубено во шесттата минута од судиското продолжение.

Манчестер Сити ја забележа седмата победа во Премиерлигата откако во 9. коло славеше со минимални 1-0 против Саутемптон благодарение на голот на Ерлинг Халанд во 5. минута од средбата.

Астон Вила и Борнмут ремизираа со 1-1, додека Брајтон и Вулверхемптон со 2-2.