Манчини: Моите фудбалери одиграа неверојатен меч – Ја елиминиравме Белгија, на ред е Шпанија

Италија се пласираше во полуфиналето на ЕВРО 2020 по големата победа што ја оствари над Белгија, а селекторот Роберто Манчини не можеше да го сокрие задоволството од прикажаната игра на своите фудбалери.

Моите избраници одиграа неверојатен натпревар, размислувавме исклучиво на победа и тоа го направивме.

„Мислам дека немавме голем притисок во текот на играта. За да се победи тим како што е Белгија, потребно е сите да одиграат одличен натпревар и токму тоа се случи. Постигнавме два гола, а можевме да постигнеме и повеќе. Победата е целосно заслужена. Следната препрека е селекцијата на Шпанија, и колку повеќе одиме напред, толку е поголем предизвикот, но и мотивацијата. Сепак, вечерва сакаме да размислиме исклучиво за голема победа“, изјави Манчини.

Лоренцо Инсиње, стрелец на феноменалниот гол за 2: 0, беше прогласен за играч на натпреварот.

„Мислам дека секој играч во тимот одигра неверојатен натпревар. Постојано се обидував да постигнам гол со тој удар, и на натпревари и на тренинг. Мило ми е што успеав да бидам прецизен. Тоа беше одличен погодок, но ова е победа за сите нас“, изјави Инсиње.

Инаку, полуфиналниот дуел меѓу Италија и Шпанија е закажан за вторник со почеток од 21 часот.

Се вчитува...