Мартинез: Верувам дека вечерва светот ќе сведочи на спектакуларен натпревар

Селекторот на португалската репрезентација, Роберто Мартинез, верува дека со Франција ќе одиграат величествена четвртфинална пресметка на ЕВРО 2024 во која ќе ужива целиот свет.

И покрај тоа што Португалија се намачи со Словенија во осминафиналето, Мартинез вели дека мечот со „триколорите“ ќе биде сосема поинаков затоа што сосема поразличен е предизвикот за двете селекции.

„Сите сакаме да играме убав фудбал, допадлив за око. Знам дека навивачите очекуваат од нас доминантна игра и многу голови, но работите не се одвиваат секогаш како што планираме. Занеме сега дека Франција ќе ни создаде многу проблеми, но верувајте и ние ним. Не барам перфектна игра, туку само максимална посветеност на секој дел од теренот“ – вели Мартинез пред денешниот дуел кој стартува од 21 часот и дополнува:

„Ова е фазата кога паѓаат маските. И затоа мислам дека ќе биде фудбалски спектакл. Сега сме на големата сцена и мора да го покажеме најдоброто од вас. Се надевам дека ќе одиграме добар меч и на крајот сите заедно ќе се радуваме во победа“.

Се вчитува...