Месиииииии! На јубилејниот 1000 меч го надмина Марадона и ја израдува Аргентина (ВИДЕО)

Се играше 35. минута кога Лионел Меси погоди во мрежата на Австралија по одличната акција и асистенцијата на Папу Гомез. 

Иако пред него имаше неколку играчи, Меси успеа да ја протне топката во долниот лев агол и да ја донесе Аргентина во водство, во 1000 меч во кариерата на напаѓачот.

Со ова Меси го престигна Диего Марадона со број на голови на Мундијалите. Ова за него беше деветти, и сега го брка Габриел Батистута кој има 10 гола на Светските првенства.

Се вчитува...