„Мојата мајка ми рече да го продолжам договорот!“

Сиетл и Џамал Ли Адамс ја продолжија соработката, па и на тој начин Џамал стана најплатениот играч на таа позиција во историјата, а во изјавата за медиумите откри кој одиграл клучна улога во завршувањето на преговорите помеѓу играчот и клубот.

Адамс ќе заработи 70 милиони долари за четири сезони.

„Мајка ми ме повика со целото име, и кога мајка ми така ми се обраќа, знам дека треба да обрнам внимание. Убаво ми напиша во порака дека не треба да докажувам ништо на никого. Таа рече дека направив доволно и дека нашето семејство е среќно со моите настапи. Тоа беше доволно за да се скршам“, изјави Џамал.

Минатата сезона, Адамс дојде во Сиетл, а пред тоа, тој изјави дека сака да ја промени средината.

„Го добивме она што го сакавме – врвен играч. Плативме колку што беше потребно за да се заврши. Помина малку повеќе време, но сега е готово“, рече тренерот на Сиел, Пит Керол.

 

 

Се вчитува...