Момент за паметење: Ериксен влезе во игра, па предизвика овации од трибините (ВИДЕО)

Фудбалерите на Брентфорд загубија 2-0 на домашен терен против Њукасл во натпреварот од 27. коло на Премиершип. За домашните овој натпревар започна доста лошо бидејќи останаа со играч помалку кога Дасилва во 11. минута доби директен црвен картон поради сериозен фаул.

Гостите целосно го искористија тоа и постигнаа два гола до крајот на првото полувреме. Најпрвин Џолинтон погоди за 1-0 во 33. минута, а 11 минути подоцна Вилок го удвои водството на Њукасл.

Но, најдобриот детаљ од овој натпревар се случи во 52. минута кога целиот стадион беше на нозе, а во центарот на вниманието беше Кристијан Ериксен.

По 259 дена од срцевиот удар, Ериксен за прв пат се врати на теренот, и дебитираше за својот нов клуб, а навивачите на двата тима го поздравија со голем аплауз и аплауз.