Охрид ја доби пресметката со Бутел за врвот во Суперлигата

Ракометарите на Охрид се зацврстија на врвот од табелата во Суперлигата на Македонија откако и во второто коло од првенството триумфираа против Бутел со 26-23.

Охриѓани пред своите навивачи дојдоа до триумф против квалитетната екипа на Бутел која одржуваше резултатска неизвесност во текот на целиот натпревар.

Домашните на полувремето заминаа со предност од 11-9, за да во второто полувреме низ поактивен ритам ја зголемат предноста за конечна победа од 26-23.

Бутал, пак, по триумфот на стартот од сезоната го доживеаја првиот пораз.

ГРК ОХРИД – БУТЕЛ 26-23 (11-9)

РК Охрид: Чаневски 1, Ојлески 3, Муцуока 3, Јукиќ 3, Костов, Ристевски, Бура, Тасески 1, Шафранко 6, Кукоски, Крстевски, Пешиќ, Кукуловски 1, Орјоникидзе 2, Бојаниќ 1, Цирар 5.
РК Бутел Скопје: Субашевски, Тодески 2, Георгиевски 7, Николов 2, Стоајноски, Тасовски 1, Т. Узунчев, Д. Узунчев, Милошески 3, Киселковски, Каевски 2, Блажевски, Михајловиќ 5, Цветковски, Шолиќ 1, Давитковски.