Партизан со „луд“ финиш го реши Макаби, Фенербахче триумфално во Берлин

Кошаркарите на Партизан ја запишаа и втората победа во годинашното издание од Евролигата, триумфирајќи против Макаби Тел Авив со 79-91.

За разлика од претходните натпревари кога „црно-белите“ доминантно играа низ првото полувреме, а потоа следеше неочекуван пат  во последната четвртина, овој пат третиот и четвртиот период одлучија за победата на Партизан.

Откако белграѓани имаа негатива од 46-42 на полувремето, потоа ја добија третата четвртина со 18-24, и откако го презедоа водството во финишот на третиот период потоа максимално контролираа во последната четвртина па на една минута пред крајот дојдоа до предност и од +10 (77-87). На крајот за конечна победа од 79-91.

Браун со 20 поени и Бонга со 14 поени беа најефикасни кај Партизан, а Рендолф со 19 поени се издвои кај Макаби Тел Авив.

Претходно, Фенербахче со 71-78 триумфираше против Алба Берлин.