Пјатов го урна рекордот на Тимошчук

Репрезентацијата на Украина ја победи Финска со 2:1 во квалификациите за пласман на СП 2022 година.

Андреј Пјатов по 100-ти пат застана на голот на Украина, но стана и највозрасен фудбалер кој некогаш го носел дресот на Украина.

Тој на својот 100ти настап имаше 37 години и 103 дена, со тоа го урна рекордот на Анатолиј Тимошчук кој играше во националниот тим со 37 години и 83 дена.

Се вчитува...