ПОЛУВРЕМЕ ЛШ: Динамо Загреб води против Монако, Лил до сензационално водство против „кралевите“ (ВИДЕО)

Хрватскиот шампион Динамо Загреб води со 1-0 по првото полувреме против францускиот Монако на „Максимир“ во натпревар од второто коло од новата сезона во Лигата на шампионите.

Водство во судиското надополнување во првото полувреме за домашните донесе младиот Петар Сучиќ. Во почетната постава на домашниот тим се најдоа и двајцата македонски интернационалци Аријан Адеми (кој доби жолт картон во 38. минута) и Стефан Ристовски. Изненадувачко водство од 1-0 има Лајцпиг на домашен терен против Јувентус. Голот за домаќините го постигна Шешко во 30. минута. Елиф Елмас повторно е на клупата за германскиот тим.

Водство од 1-0 со голот на Мекалистер има и Ливерпул на домашен терен против Болоња. Бенфика води исто така со 1-0 против Атлетико Мадрид, додека водство од 1-0 има и Лил против Реал Мадрид со голот на Џонатан Дејвид од пенал. Со почетните 0-0 е и мечот меѓу Астон Вила и Баерн Минхен.