ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧЕВИ: Србија поразена во Виена, Португалија победи и без Роналдо (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Србија загуби на првиот контролен натпревар пред настапот на ЕВРО 2024. Србите беа поразени во Виена од Австрија во крајно лошо издание на избраниците на Драган Стојковиќ – Пикси на стартот од мечот.

Уште во првите секунди се направи опасна ситуација пред голот на Србија, а потоа во 11 и во 13 минута два „шокантни“ гола за гостите. Вимер во 11 минута ја донесе Австрија во предност, а Баумгартнер во 13. минута зголеми на 2-0. Страхиња Павловиќ во 35. минута успеа да намали, меѓутоа до крајот на мечот Србите не успеаја да дојдат и до втор гол со кој би го избегнале поразот.

Португалија со 4-2 го совлада составот на Финска, и покрај тоа што во составот го немаше Кристијано Роналдо. Головите за Португалија ги постигнаа Диаш, Жота од пенал и два Бруно Фернандеш. За Финска двоен стрелец беше Пуки.

Ирска ја изненади Унгарија и ја победи со 2:1. Идах во 46. минута донесе предност за Ирците, а Ланг израмни во 40. минута. Ирска дојде до победата во 92. минута преку Перот.

Романија и Бугарија одиграа без голови на мечот во Букурешт, иако Романците промашија и пенал. Швајцарија со 2-1 ја совлада Ерменија, а Швајцарија со 4-0 беше убедлива против Естонија.

Во Болоња, Италија и Турција одиграа неинтересен натпревар кој заврши без голови. Италија во 93. минута имаше шанса преку Распадори, но не реализираше.

Се вчитува...