Работнички го совлада Феникс во дебито за двата тима сезонава (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Кошаркарите на Работнички стигнаа до првата победа во новата сезона откако вечерва на мечот во СРЦ „Кале“ славеа против Феникс со 90-85 во 1. коло. Домаќините почнаа фуриозно и веќе по десет минути игра имаа предност од 14 поени (33-19).

Сепак, гостите заиграа далеку подобро во вториот период во кој возвратија на ист начин па на пауза се замина со предност од 41-56. „Центарци“ на стартот на второто полувреме повторно заиграа далеку подобро па по триесет минути игра имаа негатива од само два поени 66-68.

За разлика од првиот дел, во второто полувреме Работнички не дозволи голем пад во играта, па до крајот успеа да стигне до целосен пресврт и да слави со 90-85. Стојан Ѓуровски со 26 поени беше прво име кај победникот, додека кај поразените недоволни беа 37 поени на Девон Грент.