Работнички во драматична завршница го совлада Пелистер во Битола

Кошаркарите на Работнички дојдоа до втората победа во вториот натпревар во новата сезона, откако вечерва го совладаа Пелистер на гостувањето во Битола со 89-92.

Мечот имаше добри периоди и за двата тима, но и драматична завршница во која Работнички „прокоцка“ солидно водство, и дозволи Пелистер да се доближи само на еден поен разлика (89-90) во финишот од средбата.

Првата четвртина им припадна на домашните, кои на првата пауза заминаа со предност од седум разлика, но затоа Работнички успеа да се врати во вториот и третиот период и да влезе во последниот период со солидни 12 поени разлика. Во еден момент имаа и 14 во четвртата четвртина, но ошутеноста можеше скапо да ги чини гостите од Скопје.

Сепак, Пелистер предоцна се врати во мечотза да дојде до првата победа, и на крајот Работнички успеа да го задржи водството и да слави триумф.

Пелистер го имаше расположениот Бернард кој постигна 27 поени, а Рикиќ кај Работнички беше најефикасен со 18 поени.