Рангник преоптимист: Австрија може да биде и европски шампион!

Селекторот на Австрија, Ралф Рангник, во очекување на денешниот натпревар против Турција во осминафиналето на ЕВРО 2024 вели дека неговата репрезентација може да дојде до финалето на шампионатот па и да ја освои шампионската круна.

„Пред почетокот на европското првенство реков дека ќе дојдеме до финалето, па дури и дека ќе бидеме шампиони. Мислам дека тоа не е многу веројатно, но мислам дека и не е невозможно. Факт е дека има само еден начин да се оди понатаму, а тоа е да се фокусираме на секој следен натпревар“ – вели Рангник.

За дуелот со Турција ќе рече….

„Сега како да почнуваме нов турнир, мора да се префрлиме на режим на плејоф. За нас ќе биде важно да имаме многу енергија и да бидеме на највисоко можно ниво. Ни требаат загреани срца на теренот, но мора да се задржи и ладна глава“ – вели Рангник.

Се вчитува...