Роналдо добитник на првата награда „Паоло Роси“

Кристијано Роналдо е навикнат на многу индивидуални награди, сепак, Португалецот овој пат успеа да добие за првпат ново признание. Тој ја имаше честа да биде првиот добитник на наградата „Паоло Роси“.

Тоа е награда за најдобар стрелец во Серија А, но италијанскиот фудбалски сојуз одлучи да ја именува по неодамна починатиот легендарен центарфор на Јувентус и италијанската репрезентација, Паоло Роси.

Португалецот ја имаше честа да биде првиот што ја добил оваа награда откако е именувана како Паоло Роси, бидејќи во претходната сезона тој беше најдобар стрелец на Калчото со 29 гола.

Се вчитува...