РУСИЈА – Ѕјуба е тука за голови, но кој ќе го наследи Акинфеев

Во рамките на медиумската „експертска мрежа на Гардијан“ за EВРО 2020, чиј дел е и ЕКИПА, заедно со вкупно 22 европски медиуми меѓу кои и со „Газета дело Спорт“ (Италија), „Ел Паис“ (Шпанија), „Ди Цајт“ (Германија), „Спорт-Експрес“(Русија)„ФрансФудбал“ (Франција),„Блик“ (Швајцарија),„Телеспорт“ (Хрватска), „Стандард“ (Австрија)…, ви ги пренесуваме комплетните информации за сите репрезентации учеснички на Европското првенство 2020.

Дел од денешната програма на ЕВРО 2020 е дуелот меѓу Русија и Белгија, на кој „зборнаја“ ќе се обиде да ги изненади „црвените ѓаволи“.

 

За ЕКИПА пишува: Gosha Chernov од “Sport Express”

Твитер профил: @G_o_s_h_a

Русија на домашен терен стигна до четврт-финалето на Светското првенство во 2018 година, но потоа беше јасно дека составот има потреба од обнова. Голманот и капитен Игор Акинфеев, дефанзивецот Сергеј Игнашевич и крилото Александар Самедов беа тројца од играчите кои се повлекоа од репрезентацијата.

Три години подоцна и за среќа на репрезентацијата, главна точка на разговорите беше дали Акинфеев ќе се врати да му помогне на тимот за Европското првенство. Многу навивачи веруваат дека тој е сè уште најдобриот голман што оваа земја може да го понуди за прв чувар на мрежата, но селекторот на репрезентацијата Станислав Черчесов неодамна беше принуден да им пренесе лоши вести: „Имавме последен разговор по телефон на 9 мај и во моментов Игор не е подготвен да ни помогне. Тоа е крај на дискусијата“.

Черчесов првично се надеваше дека Гилјерме Маринато од Локомотив Москва ќе ја пополни празнината, но тој беше повлечен на полувремето на натпреварот од Лигата на нации против Србија, откако прими четири гола, па дури и не се најде во составот. Капитенот на Динамо Москва, Антон Шунин треба да започне на голот.

Одбраната, за жал, е исто така проблем. На располагање Черчесов има неколку талентирани, но неискусни централни бекови (Игор Дивеев и Роман Евгениев), но во моментов нема алтернативи за Георги Џикија од Спартак Москва и Андреј Семионов од Ахмат Грозни, во почетниот состав.

Русија е добро покриена во централниот дел од средниот ред – има неколку дефанзивни играчи за врска и опции за улоги на десетка, но има послаб избор на страничните позиции. Андреј Мостовој не беше редовен стартер за Зенит оваа сезона, а ниту неговиот соиграч Јури Жирков. Поранешниот играч на Челси во август наполни 38 години, но Черчесов не може да разбере зошто е сета ова врева и за што станува збор.

„Која е поентата да се гледа пасош?“ тој рече. „Не погледнав во мојот сопствен пасош и играв со националниот тим до мојата 40 година, па зошто да погледнам во пасош на некој друг? Ако играч донесе резултат денес, тој не може вештачки да се запре. Сè треба да се случи природно “.

Сите напаѓачи се високи и силни, не толку вешти технички, но се чини дека тоа е начинот кој му се допаѓа на Черчесов. Селекторот инсистира на нафрлања кон неговите високи напаѓачи и сака неговата прва линија да може да трча напорно и да притиска силно 90 минути. Играте можеби не е убава за око, но може да биде ефективна.

Човек со многу формации – во квалификациите за СП 2022 против Малта, Словенија и Словачка во март, тој користеше 4-2-3-1, 4-4-1-1, 3-5-1-1, 4-3-1-2 и 3-4-2-1 – неговите почетни формации честопати се тешки за да се предвидат, но нема сомнение дека верува во себе и во тимот. Колку ќе ги однесе тоа далеку, останува да видиме.

СЕЛЕКТОРОТ

Поранешен голман, Черчесов стана селектор на националниот тим по катастрофалната кампања на Русија за Евро 2016, кога завршија последни во својата група и загубија со 3-0 од Велс. Тој го однесе тимот во четвртфиналето на нивното домашно Светско првенство две години подоцна, но не е многу популарен меѓу навивачите. Главната причина за тоа е како тој комуницира за време на интервјуа – Черчесов често е многу краток понекогаш и одбивен и неговата омилена фраза е „ние немаме [збор] во нашиот речник“. Тој одбива да одговори на прашања со зборот „проблем“ во нив, па тој ги нарекува „тешкотии“. Исто така, нема „грешки“ – само „маани“ или „погрешни пресметки“. Вкупно има повеќе од 20 зборови што не му се допаѓаат на Черчесов. Зборува течно германски и англиски јазик и шест години по завршувањето на играчката кариера живееше во Австрија. Неговите деца пораснаа во Австрија и тој често го носи тимот таму за тренинг кампови.

ИКОНА

Артем  Ѕјуба. Половина од навивачите на Русија апсолутно го сакаат (феномен наречен Ѕјубаманија), а другата половина апсолутно го мразат, особено навивачите на Спартак Москва, кои не му простија кога го напушти клубот и се пресели во Зенит. Тој повторно ја подели јавноста кон крајот на 2020 година кога протече видео од кое се појавува како мастурбира. Беше исфрлен од националниот тим и му беше одземена капитеската лента на Зенит, па тој упати јавно извинување, а истото гласаше: „Не сум совршен. Сите сме грешници и можам само да се обвинувам себеси“.

После тоа, сепак, многу музичари, актери и политичари го поддржаа, додека во Москва имаше марш само за жени со транспаренти на кои пишуваше „Јас сум / ние сме Ѕјуба“ и „Не се срамам“. Рускиот „џин“ повторно се најде на насловните страници минатиот месец кога ја прослави третата титула во низа со Зенит, облечен како Марвел суперхеројот „Дедпул“, неговиот твит од прославата заработи лајк од Рајан Рејнолдс.

БЛАГОДАРЕН ЗА ОДЛОЖУВАЊЕТО НА ЕВРО 2020

Голманот Антон Шунин дебитираше за националниот тим во 2007 година и играше на Еуро 2012, но никогаш досега не се сметаше за бр.1 во земјата. По кошмарот на Гилхерм против Србија, 34-годишниот фудбалер стана прва опција на Черчесов на голот. Шунин беше еден од ретките играчи кои не го напуштија Динамо Москва во 2016 година по шокантното испаѓање. Можеби најпознатиот момент од неговата кариера се случи во 2012 година кога гостуваа навивачите на Зенит кои фрлија петарда која се разнесе точно под неговите нозе, повредувајќи ги неговото уво и око. Натпреварот беше прекинат и Динамо доби службена победа од 3-0.

ВЕРОЈАТЕН СОСТАВ (3-4-2-1): Шунин, Семионов, Џикија, Кудријашов, Фернандес, Жирков, Зобнин, Оздоев, Головин, Миранчук, Ѕјуба.

ШТО ПЕАТ ФАНОВИТЕ:

Катјуша е стара советска песна која отсекогаш ја пееле руските навивачи. Песната зборува за девојче кое се вика Катјуша (деминутивна форма на Екатерина) и пее за својот сакан, човек кој служи војска. Песната е снимена во 1938 година и стана популарна за време на Втората светска војна. Ракетен фрлач што го користеше СССР за време на таа војна имаше исто име. Кога на Русија и беше забрането да учествува на Олимпијадата во Пекинг, руските атлетичари сакаа да ја користат Катјуша како химна кога се натпреваруваа како неутрални, но нивното барање беше одбиено.

ШТО ВЕЛАТ ФАНОВИТЕ: 

«Судья продажная. Козел ты ». „Судијата е купен. Вие сте кретен (или поточно, коза) ”. Оваа фраза му припаѓа на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, кој во 2013 година го искористи системот за јавно обраќање на стадионот за да го извикне за време на натпреварот помеѓу Терек Грозни и Рубин Казан. Се користи од руските навивачи секогаш кога ќе се чувствуваат повредени од судиските одлуки.

Посовремениот цитат на истата тема е «Проверим-проверим» („Ние ќе го провериме, ќе го провериме“). Оваа фраза беше измислена во август минатата година од судијата Василиј Казарцев за време на натпреварот помеѓу Спартак Москва и Сочи кога тој побара од ВАР да ја провери неговата одлука да досуди контроверзен пенал во корист на Сочи. Одлуката беше одобрена и предизвика голем скандал, при што сопственикот на Спартак, Леонид Федун се закани дека ќе го повлече својот тим од лигата.

«Можешь дома сидеть». „Може да седиш дома“. Смислен од поранешниот играч за врска на Русија и Зенит, Роман Широков во 2012 година, како одговор на еден навивач кој луто му рече: „Јас сум личност што те следи низ цела Русија“.

ПАНДЕМИСКИ ХЕРОЈ

За време на карантинот, навивачите на Спартак од Москва им помагаа на повозрасните навивачи на клубот со достава на храна. Во акцијата помогнаа и капитенот на клубот Георги Џикија и напаѓачот Александар Соболев.

Еден од навивачите се присети: „Џикија беше првиот што ни се обрати. Ни се јави и ни предложи: „Момци, како можам да ви помогнам?“ Тој објави сторија за нашата кампања на социјалните мрежи – и започна верижна реакција, некои играчи решија да помогнат финансиски “.

Се вчитува...