САД пропушти шанса за 1-1, па Холандија дојде до 2-0 на полувремето (ВИДЕО)

Фдубалерите на САД може да жалат што немаат подобар резултат од дуелот со Холандија на полувремето. Откако пропуштија две шанси Американците, „лалињата“ практично од првиот следен напад доаѓаат до два гола за убаво водство во првите 45. минути.

Откако Пулишиќ пропушти голема можност во 3. минута, седум минути подоцна Депај со удар од 15. метри донесе водство за Холандија. 

Се играше мирно се до 43. минута кога САД се преселија на половината на Холандија, и имаа супер шанса преку Веа, но голманот Нуперт одбрани, а потоа од следниот напад Холанѓаните стигнаа до 0-2.

Повторно акција од десно, и Думфрис со нова асистенција овој пат до Блинд и одново голманот на САД Тарнер беше матиран.

Се вчитува...