Саутгејт изненади со составот, Англија вака не изгледала уште од 1992 година

Англискиот селектор Герет Саутгејт изненади многумина со составот за денешниот дуел против Хрватска, решавајќи се за неколку неочекувани опции на премиерниот натпревар од ЕВРО 2020.

Пикфорд и покрај слабата форма во Евертон останува прва опција на голот, десен бек е Кајл Вокер, а Саутгејт изненади со одлуката да ги остави левите бекови Чилвел и Шо на клупата, а на нивна позиција да стартува со Трипие, кој вообичаено игра по десната страна. Централни дефанзивци е Стоунс и Мингс, кој добива шанса на местото на повредениот Мегваер.

Соиграчот на Алиоски од Лидс, Кalвин Филипс, ќе му прави друштво на Рајс како последен фудбалер за врска, Кејн очекувано е главен напаѓач, но во конкуренцијата за место во офанзивниот дел од тимот отпаднаа Санчо и Рашфорд, откако предност пред нив добија Фоден и Стерлинг од Манчестере Сити.

Меѓу стартните единаесетмина на Англија нема ниту еден фудбалер на Манчестер Јунајтед ниту на Ливерпул, што е првпат вакво нешто да се случи на големо натпреварување уште од ЕВРО 1992.

Се вчитува...