Шкотска може да жали, Швајцарија се одбрани и е на чекор до нокаут фаза на ЕП (ВИДЕО)

Фудбалерите на Швајцарија и Шкотска одиграа без победник 1-1 во натпревар од 2. коло од А групата на Европското првенство 2024 година во Германија.

Натпреварот почна тврдо, па и двете екипи не успеаја да го загрозат голот на противникот, па по првите 10. минути се уште стоеја почетните 0-0.

Првата шанса ја имаше Шкотска и веднаш ја материјализираа за водство од 1-0. Шкотска тргна во добра контра, во која асот на Јунајтед, Скот Мектоминај биеше, по што неспретно реагираше Шар кој си постигна автогол.

Швајцарија успеа брзо да се врати во игра и да израмни на 1-1 со евроголот на Џердан Шаќири во 26. минута.<

/p>

Во второто полувреме првата голема шанса ја имаше, Шкотска откако во 68. минута кога Грент Хенли по удар со глава ја погоди стативата на голот на Јан Зомер. До крајот Шкотска се обидуваше да дојде до три бода, но Швајцарија успеа да се одбрани и да стигне до бод кој веројатно значи и пласман во осминафиналето.

Се вчитува...