Швајцарија и со бод против Косово до ЕП 2024, и Холандија и Романија со „виза“ за Германија!

Репрезентацијата на Швајцарија обезбеди настап на ЕП 2024 и покрај ремито (1-1) со Косово во 9. коло од Групата И во квалификациите за место меѓу најдобрите на Стариот континент.

Швајцарците поведоа со голот на Варгас во 47. минута, но Косово дојде до бод благодарение на погодокот на Хисени во 82.минута.

Од оваа група пласман на ЕВРО 2024 обезбеди и Романија, како првопласирана во групата, откако славеше против Израел со 1-2.

А, пласман на Европското првенство обезбеди и Холандија со победата над Ирска од 1-0. Творец на победата на „лалињата“ беше Вегхорст со голот уште во 12.минута. Па, Холандија сега има три бода повеќе од Грција пред последното коло, но не е важен епилогот од последното коло ако се знае дека Холанѓаните имаат подобар меѓусебен скор од двата меча против Грците.

Се вчитува...